poniedziałek, 8 listopada 2010

Kurs Oracle SQL. Synonimy

Synonim jest alternatywną nazwą obiektu bazy danych. Synonimy mogą być prywatne (widoczne tylko dla użytkownika który je stworzył) lub publiczne (czyli widoczne dla wszystkich). Z polskiego na nasze - synonim to taka ksywka dla np. tabeli.

 

Tworzenie synonimów

Ogólna konstrukcja polecenia zakładania synonimu wygląda tak:


CREATE [OR REPLACE] [ PUBLIC ] SYNONYM [ użytkownik ].nazwa_synonimu
FOR [ użytkownik ].nazwa_obiektu


Stosując OR REPLACE możemy nadpisać synonim o takiej nazwie w przypadku gdyby istniał. Jeśli jeszcze nie będzie takiego synonimu, Oracle go stworzy.
Dodając klauzulę PUBLIC umożliwiamy innym użytkownikom dostęp do naszego synonimu (synonim będzie dla nich widoczny, ale aby móc korzystać z obiektu dla którego ten synonim został stworzony, muszą oczywiście mieć do tego obiektu uprawnienia).
Dodając nazwę użytkownika przed nazwą synonimu tworzymy synonim w wybranym schemacie. Jeśli pominiemy nazwę użytkownika, Oracle stworzy synonim w naszym schemacie.
Przed nazwą obiektu dla którego tworzony jest synonim możemy dodać nazwę użytkownika w którego schemacie znajduje się obiekt do którego odnosi się synonim.Usuwanie synonimów

Konstrukcja :

DROP [PUBLIC] SYNONYM UZYTKOWNIK.NAZWA;

Klauzulę PUBLIC stosujemy jeśli istnieje synonim publiczny i np. nasz prywatny o takich samych nazwach a chcemy skasować ten publiczny. Informujemy dzięki temu Oracle o który nam chodzi.


Ćwiczenia

  1. Stwórz publiczny synonim dla widoku stworzonego w czasie ćwiczeń w dziale „Widoki” Ten temat omawiam na poniższych szkoleniach:
• Podstawy Oracle SQL
• Podstawy SQL i PL/SQL
Możesz w nich uczestniczyć, a jako czytelnik tego bloga otrzymasz 10% zniżki - poinformuj o tym fakcie konsultanta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz