sobota, 20 listopada 2010

Kurs Oracle PL/SQL. Zmienne i stałe proste


Zmienne i stałe definiujemy z sekcji „DECLARE” bloku PL/SQL. Wyjaśnienie poszczególnych przykładowych zmiennych i stałych znajdują się pod poniższą ilustracją.
Zmienna_liczbowa – zmienna typu liczbowego number o zadeklarowanej długości 5 znaków. Deklarowanie długości zmiennej nie jest obligatoryjne.

Zmienna_tekstowa – zmienna typu tekstowego varchar2 o długości 100 znaków.

zmienna_nie_pusta – zmienną możemy określić jako nie pustą – tzn. musi zostać do niej przypisana jakaś wartość tak jak w powyższym przypadku, jednak musimy określić od razu jaka ta wartość ma być.

zmienna_typu_kolumny – możemy stworzyć zmienną której typ zostanie nadany na podstawie typu kolumny w określonej tabeli. Kolumnę określamy podając jej nazwę po nazwie tabeli zawierającej tą kolumnę oraz kropce. Dodatkowo musimy umieścić znacznik %TYPE.

stala_liczbowa – statyczna wartość która nie może być zmieniana. Po nazwie zmiennej a przed deklaracją typu umieszczamy znacznik „CONSTANT”. Obligatoryjne jest też zdefiniowanie wartości.

wartosc_domyslna – zmienna typu numerycznego z zadeklarowaną wartością która zostanie do niej przypisana przypisana jeśli użytkownik nie zdeklaruje innej wartości. 
Ten temat omawiam na poniższych szkoleniach:
• Programowanie w PL/SQL
• Podstawy SQL i PL/SQL
Możesz w nich uczestniczyć, a jako czytelnik tego bloga otrzymasz 10% zniżki - poinformuj o tym fakcie konsultanta.

4 komentarze:

 1. Czym się rózni wartośść domyślna deklarowana jako default od znku := ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Efekt jest ten sam. Tylko notacja jest inna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za kurs :) Uwaga: "przypisana przypisana"

  OdpowiedzUsuń