niedziela, 4 grudnia 2011

Kurs optymalizacji SQL

Niniejszym udostępniam kurs optymalizacji SQL w Oracle. Zasadniczo mechanizmy są zbliżone w innych bazach, więc nawet jeśli zajmujesz się bazami Microsoftu czy Teradaty, możesz zapoznać się z tym materiałem bo w znacznym stopniu działa to w sposób bardzo zbliżony.
Ponieważ tuning sql należy do zagadnień bardzo złożonych, najlepiej będzie jeśli najpierw przejrzysz ten kurs dosyć ogólnie by mieć pogląd na całość i mniej więcej orientować się co jest co, a następnie przejdziesz ten kurs jeszcze raz skupiając się na szczegółach. W razie pytań pozostaję jak zwykle do dyspozycji. Jeśli macie jakieś pytania techniczne, zadawajcie je najlepiej w komentarzach by inni też mogli skorzystać z odpowiedzi.
Przed podejściem do tego kursu powinieneś mieć "w małym palcu" zawartość kursu SQL ( http://andrzejklusiewicz.blogspot.com/2010/11/kurs-oracle-sql.html). Jeśli nie znasz zagadnień z kursu SQL, będzie Ci bardzo ciężko przebrnąć przez ten kurs. Powinieneś też wiedzieć czym jest SGA, jak funkcjonuje zapis danych oraz ich odczyt. Jeśli nie wiesz, zapoznaj się z tym tematem choćby z kursu administracji. Tutaj wrzucam małe przypomnienie, rozszerzone o dodatki istotne z punku widzenia optymalizacji. Powinieneś też przynamniej w zakresie podstawowym posługiwać się narzędziami SQL Developer i SQL*Plus. Informacje z tego zakresu znajdziesz w kursie SQL oraz PL SQL na tej stronie internetowej.
Umieściłem tutaj opis struktur fizycznych i logicznych Oracle, ale jest on bardzo ogólnikowy - po prostu informacje niezbedne do podejścia do tego kursu. Nie traktuj tego jako kompedium, chodzi o to byś mniej więcej orientował się co jest co, bo dalej w kursie odwołuję się do wiadomości z tych rozdziałów.
Osoby troszeczkę bardziej zorientowane w temacie zauważą pewnie że zawartość tego kursu w dużej mierze pokrywa się z zawartością autoryzowanego szkolenia Oracle:

http://education.oracle.com/pls/web_prod-plq-dad/db_pages.getCourseDesc?dc=D52163GC10&p_org_id=1001&lang=US

Jak się nie jest trudno domyślić, nie jest to przypadek :) Niech będzie to taki mój przyspieszony nieco gwiazdkowy prezent dla rzeszy analityków, administratorów aplikacji, programistów dla których nie starczyło w tym roku budżetu szkoleniowego oraz dla tych których na takie szkolenie zwyczajnie nie stać. Czołem studencka braci!
Mała prośba z mojej strony: jeśli podoba Ci się ten kurs albo blog jako całość udostępnij go na swoim "fejsie", nk czy innym portalu. Na dole masz przyciski do tego. Być może pomożesz w ten sposób komuś innemu w nauce. Będzie to też dla mnie sygnał że warto to rozwijać i poświęcać temu projektowi czas. Wiele rzeczy tutaj jest "po łebkach" - z braku czasu chwilowo. Jeśli będę widział zainteresowanie, to wydziergam parę chwil na rozszerzenie.
Dzięki i zapraszam.


 1. Architektura Oracle
 2. Struktura fizyczna Oracle
 3. Struktura logiczna Oracle
 4. Wprowadzenie do optymalizacji SQL
 5. Wprowadzenie do optymalizatora SQL
 6. Interpretacja planów wykonania
 7. Tracing aplikacji
 8. Metody dostępu do danych - dostęp do tabeli
 9. Metody dostępu do danych - indeksy i dostęp po indeksach
 10. Operatory złączeniowe
 11. Statystyki i histogramy
 12. Hinty optymalizatora
 13. Używanie zmiennych bindowanych
 14. Co dalej?

1 komentarz: