wtorek, 16 grudnia 2014

Odtwarzanie pliku kontrolnego bez kopii w autobackupie

Jeśli zdarzy się tak, że padnie nam baza a nie mieliśmy włączonego autobackupu pliku kontrolnego, możemy posłużyć się poniższą metodą. W moim przypadku padł system, nie miałem wcześniej włączonego autobackupu i zostałem z zawartością FRA. Ponieważ po padzie systemu i instalacji bazy od nowa, musiałem odtworzyć starą bazę na nowej, pojawił się problem z różnymi DBID. DBID (czyli taki unikalny identyfikator bazy) przechowywany jest w pliku kontrolnym, więc ten musiałem odzyskać w pierwszej kolejności. Podczas zwykłych backupów również jest robiony backup pliku kontrolnego, trzeba go będzie tylko wskazać przy odtwarzaniu. Ja znalazłem właściwy po nazwach katalogów (w FRA jest katalog backuppiece a w nim podkatalogi z datami i w nim są malutkie pliki tak po ok 1 MB zawierające właśnie backup pliku kontrolnego). Uruchamiamy RMANa, kładziemy bazkę do NOMOUNTa i wydajemy polecenie:

restore controlfile from 'ścieżka do backupu pliku kontrolnego w FRA';

Plik kontrolny mamy odzyskany. Przechodzimy więc do mounta:

alter database mount;

Musimy teraz zrobić porządek z położeniem plików backupów z których chcemy odzyskiwać bazę. Repo backupów znajduje się w pliku kontrolnym, tak więc mamy tam informacje o starych położeniach backupów. Dajemy więc:

CROSSCHECK BACKUP;
DELETE EXPIRED BACKUP;
CATALOG START WITH 'ŚCIEŻKA DO katalogu z backupami i archivelogami (nadrzędny katalog)';

Pierwsze dwie komendy służą wywaleniu informacji o backupach których fizycznie już nie ma wg. repo. Trzecia powoduje zarejestrowanie nowego położenia backupów i archivelogów. Dalej odtwarzanie przebiega jak zawsze:

RESTORE DATABASE;
RECOVER DATABASE;
ALTER DATABASE OPEN RESETLOGS;

Ostatnia komenda do otwarcie bazy, ale w związku z odtwarzaniem pliku kontrolnego musimy otworzyc bazę z użyciem resetlogsa. Warto pamiętać też o zrobieniu jakiegoś backupu, byśmy w razie czego mieli z czego otwarzać w ramach nowej inkarnacji która powstaje przy resetlogsie ;) Proponowałbym też zadbać o właściwe ustawienie parametru db_recovery_file_dest, bo nowe położenie FRA nie musi pokrywać się ze starym. Tą metodę możemy wykorzystać również przy duplikacji opisanej tutaj: http://andrzejklusiewicz.blogspot.com/2013/01/gotuj-z-oraclem-odtworzenie-bazy-w.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz