piątek, 13 września 2013

Wyrażenie CASE w SQL (IF THEN ELSE tylko w SQL)

Wyrażenie CASE zapewnia funkcjonalność konstrukcji typu IF-THEN-ELSE w SQL.
Wynik wyrażenia CASE może być m.in. uzależniony od wartości w jednej kolumnie :

select last_name, department_id,
case department_id
when 90 then 'Zarząd'
when 60 then 'Geeki informatyczne'
else 'Inni'
end case

from employees;
W powyższym przykładzie jeśli w kolumnie department_id pojawi się wartość 90, case zwróci nam ciąg tekstowy „Zarząd”, jeśli pojawi się wartość 60 dostaniemy tekst „Geeki informatyczne”. W przypadku pojawienia się dowolnej innej wartości otrzymamy tekst „Inni”. Po wszystkich warunkach musi być zakończenie konstrukcji klauzulą „END CASE” lub samo „END”. 

Klauzula „else” nie jest konieczna. W przypadku pojawienia się innej niż 60 lub 90 wartości, dostaniemy NULL.Na powyższym obrazku widzimy też użycie aliasu dla wyrażenia CASE. Aby można było użyć aliasu, warunki musimy zakończyć klauzulą „END”. W przypadku zastosowania klauzuli „END CASE” dostajemy błąd.


CASE nie musi opierać się na wartościach z jednej kolumny. Na poniższym przykładzie pokazuję dodanie kolumny z opisem stanowiska uzależnionym od wartości w różnych kolumnach.

select last_name, salary,department_id,manager_id, case
when manager_id is null then 'Prezes'
when department_id=90 then 'Czlonek zarządu'
when department_id=60 and salary>5000 then 'Programista Oracle :)'
when department_id=100 then 'Ci co nie chcą dać podwyżek'
else 'jacyś inni' end stanowisko
from employees;Case działa w taki sposób, że jeśli warunek okaże się prawdziwy, nie sprawdza następnych. Widać to na przykładzie pracownika „King”. Pracuje w departamencie 90 i jednocześnie ma null w manager_id. Wyświetla się przy nim „Prezes” a nie „Członek zarządu”, ponieważ warunek pierwszy został spełniony (null w manager_id) i system nie sprawdzał kolejnego.

2 komentarze:

  1. a jak się stosuje CASE w kryteriach WHERE?

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam,
    podpinam się pod pytanie Pana Dariusza. Czy istnieje możliwość zastosowania CASE po WHERE? Jeżeli tak, to można prosić o jakiś przykład?

    OdpowiedzUsuń