Tutaj znajdzie się szybki kurs administracji serwerkiem Oracle. Część teoretyczną ograniczyłem do minimum po to, byście mogli szybko rozpocząć pracę z tymi zagadnieniami. Dlatego proszę, nie traktujcie mnie jak ignoranta. Umyślnie pominąłem spooooro rzeczy. Myślę że jeden weekend powinien Ci starczyć by pochłonąć ten kurs.
SZYBKIE WPROWADZENIE:
Podstawowe pojęcia
Architektura
SGA i PGA
Podstawowe narzędzia
Obiekty bazodanowe
Podstawowy flashback
Użytkownicy i uprawnienia
Profile
Audyt
Rozłączanie sesji
Włączanie i wyłączanie instancji
Backup i odtwarzanie
Eksport i import danych
Ustawienia sieciowe
GDY ZECHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ:
Duplikacja pliku kontrolnego , lub utrata jednego z kilku
RMAN - opcja CATALOG
Duplikacja bazy danych
Zapełnienie FRA
Flashback - tym razem na serio
Tryb flashback
Tryb flashback
Monitorowanie blokad
Tworzenie tablespace
Kontrola ilości połączeń
Partycjonowanie tabel
SQL Loader - czyli ładujemy CSV do bazy
Witam, Jestem początkujący jeśli chodzi o administracje. Na co dzień pracuję na PL/SQL. Ale z racji tego ze jestem osobą dość grzebiąc w temacie i nielubi pustych obszarów swojej wiedzy dlatego postanowiłem poznać tę nie znaną dla mnie tematykę. Trzymam kciuki i czekam na dalsze rozdziały:)
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie i zachęcam do dalszej owocnej pracy pana kursy są nieocenione oczekuje na dalszą część kursu z niecierpliwością.
OdpowiedzUsuńja również z niecierpliwością czekam na kontynuację : )
OdpowiedzUsuńDołączam się do osób oczekujących na uzupełnienie wiedzy :D
OdpowiedzUsuńFajnie by było gdybyś dla wszystkich umieści info jak skonfigurować oracle by był widoczny pod konkretnym IP dla innych jednostek [komputerów] (np. dla sql developera pod windą lub z poziomu konsoli sqlplusa)
OdpowiedzUsuńa poza tym to świetny materiał! - przydało by się dołączanie w plikach zewnętrznych kodu który omawiasz i prezentujesz (sql - czy pl/sql)
OdpowiedzUsuńPracuje jako programista PL/SQL, ale wykonuję tez niektóre funkcje administracyjne. Stąd tez posiadam sporą ilość (ciągle przyrasta) przydatnych skrypcików pokazujących istotne elementy bazy lub generujące inne skrypty. Przydałoby się zbudować miejsce do wymiany takich skryptów.
OdpowiedzUsuńblog juz umarł?
OdpowiedzUsuńPanie Andrzeju świetny blog :)
OdpowiedzUsuńczekam na kolejne materiały
rzeczywiście okroiłeś. Wcześniejsze menu było zdecydowanie pełniejsze, szkoda, że nie pełne. tak czy siak dobra robota, dzieki
OdpowiedzUsuńhej
OdpowiedzUsuńJa bym poprosił o troszkę praktycznego DBAjowego podejścia a mam tu na myśli podejście do analizy problemu zgłoszonego przez użytkowników "dziś baza działa wolno" - od czego zacząć, jak zidentyfikować gdzie leży problem (nawet ogólnie). Myślę, że to byłaby super sprawa i warto byś jeśli masz czas i chęci strzelił o tym artykuł.